Co to jest Podologia - czym się zajmuje? Na co pomoże podolog?

Co to jest Podologia?
Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem w obrębie stóp. Nazwa podologia wywodzi się z języka greckiego gdzie „podos” – oznacza stopę a „logos” – naukę. Mogłoby się wydawać, że jest to młoda, nowoczesna dziedzina medycyny a wbrew, pozorom tak nie jest. Zabiegi z zakresu pielęgnacji stóp wykonywano już w starożytnym Rzymie czy Egipcie od 2400 r. p.n.e., udokumentowane na płaskorzeźbach w grobowcu Ankhmahora. Hipokrates daje, jeszcze więcej dowodów opisując profesjonalne leczenie chorób stóp oraz zabiegi jak usuwanie odcisków czy modzeli. Napoleon Bonaparte, czy Abraham Lincoln pisali o opiece, jaka otrzymywali od wyspecjalizowanych lekarzy zajmujących się stopami, w przypadku Abraham lincolna, który miał problemy z wrastającym paznokciem oraz nagniotkami, że nie mógł ustać. Przechodząc do nowoczesności w 1895 r., powstaje pierwsze stowarzyszenie podologiczne w Nowym Yorku a w 1912 r. pierwsza szkoła. Rok później Brytyjczycy otwierają własną London Foot Hospital. Na początku XIX wieku powstaje Polskie Towarzystwo Podologiczne, które prężnie się rozwijało, ale 2 wojna światowa a później socjalizm zahamowały na wiele dekad rozwój specjalistycznej pielęgnacji stóp w Polsce.
Obecnie podologia w Polsce rozwija się bardzo szybko. Do niedawna spora część społeczeństwa nie wiedziała, kto to jest podolog oraz czym się zajmuje, ale to już powoli przechodzi do przeszłości a świadomość do kogo się zgłosić w przypadku problemów ze stopami oraz ogólnej pielęgnacji rośnie z każdym rokiem. W kręgu zainteresowania podologii wchodzą takie dziedziny nauki jak: dermatologia, neurologia, angiologia, ortopedia, osteologia, miologia czy flebologia. Jak widać wiele, dziedzin nauki wpływa na prawidłową wykonana diagnozę oraz terapie w schorzeniach stóp co wymaga czasem współpracy lekarzy z różnych dziedzin.
Czym zajmuje się podolog ?
Podolog to specjalista, który wiedzę oraz uprawnienia musi nabyć drogą kształcenia czy to na studiach lub poprzez szkoły policealne, w którym czas nauki to 2 lata. Podolog zajmuje się zdrową stopą, narażonej urazem lub już dotkniętej zmianami chorobowym. Chociaż sam zawód podologa jest uznawany za paramedyczny i został wpisany do listy zawodów dopiero w 2015 roku to same zabiegi, które wykonuje podolog, mają podłoże lecznicze szczególnie przy stopie cukrzycowej oraz wymagają wiedzy medycznej. W przeciwieństwie do kosmetyczki podolog współpracuje z lekarzami innych dziedzin na przykład dermatologami lub fizjoterapeutami. Obecnie nie jest łatwo znaleźć, dobrego podologa a same kursy czy szkolenia nie zapewnią wysokiej jakości świadczenia usług bez wiedzy ze studiów wyższych lub szkoły zawodowej policealnej. Na przykład w Szwajcarii obowiązuje 3-letnie pełne wykształcenie zawodowe i obejmuje aż 3600 godzin lekcyjnych. Dlatego szukając, dobrego podologa warto patrzeć w pierwszej kolejności na wykształcenie, a następnie na dodatkowe kursy, kwalifikacje oraz staż pracy.
Na co pomoże podolog?
Od pomocy na wrastający paznokieć, grzybice paznokci aż po leczenie stopy cukrzycowej, zakres usług podologa jest, szeroki często do podologa zgłaszają się, osoby zawodowo uprawiające sport natomiast z wiekiem układ szkieletowy człowieka zmienia się, mięśnia słabną tak i sama stopa również się zmienia, mogą powstawać schorzenia, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia a zadbanie samemu może, zacząć sprawiać problemu dlatego tym bardziej warto udać się na wizytę, a jeśli nie masz możliwości, dojazdu a twoja mobilność jest ograniczona to zawsze, możesz skorzystać z usług mobilnego podologa.
Na pewno warto udać się w przypadku:
Nadmiernego rogowacenia naskórka na podeszwie stopy, czyli odciski i modzeli powstają w większości przez źle dopasowane obuwie w wyniku tarcia lub nacisku, jest to naturalna reakcja organizmu w przypadku usunięcia źródła tarcia lub nacisku problem znika. Odciski są mniejsze i głębsze od modzeli i posiadają twardy środek otoczony zrogowaciałą skórą. Twardy czop dotyka, zakończeń nerwowych co powoduje ból. Modzele nie są bolesne, ale występuje uczucie pieczenia oraz ściągnięcia skóry w miejscu występowania i powstają w miejscach takich jak podeszwa stopy lub dłoniach.
Pielęgnacja stopy cukrzycowej jest bardzo ważna, ponieważ może za sobą nieść ciężkie powikłania w tym amputacje. W Polsce na cukrzyce choruje 3 mln osób, a nawet milion może nie zdawać sobie z tego sprawy, dotyka ono 6-10% chorych na cukrzyce. Problemami stopy cukrzycowej jest duże ryzyko ran oraz owrzodzeń na stopie i wynosi 12-25%. 85% przypadków amputacji poprzedza owrzodzenie, ale aż 75% amputacji można, by zapobiec, podejmując działania profilaktyczne w tym kierunku. Tak jak widać, często osoby są nieświadome lub bagatelizują objawy i często może, być już za późno a wystarczy codziennie kontrolować swoje stopy a w przypadku niepokojących objawów zgłosić się do specjalistów od stóp.
Grzybica paznokci obecnie jest to już choroba cywilizacyjna, która dotknąć może każdą osobę, nawet jeśli dbasz, o higienie to możesz się zarazić, ale niektóre osoby są podatne na przykład w wyniku cukrzycy, osłabiony układ odpornościowy, słabe krążenie w nogach. Grzybica na skórze stóp jest częstsza od tej na rękach, w większości grzybica nie jest poważna, ale może powodować dyskomfort zmianami na płytce paznokciowej. Leczenie grzybicy paznokci jest długie i wymaga systematyczności oraz regularnych wizyt pedologicznych. Na ratunek w dzisiejszych czasach pomagają specjalne lasery, które mają skuteczność powyżej 90% w likwidacji grzybów na płytce paznokciowej. Z leczeniem grzybicy stóp warto udać się do specjalisty, który w gabinecie podologicznym oczyści łuszczącą się skórę i zaleci odpowiednie preparaty.
Czy podolog jest na NFZ?
Nie można obecnie skorzystać z zabiegów medycznej pielęgnacji stóp na Narodowy Funduszu Zdrowia w przypadku dolegliwości ze strony stóp. W porównaniu do Niemiec czy Szwajcarii gdzie zabiegi na profilaktykę stopy cukrzycowej są pokrywane z ubezpieczenia zdrowotnego, u nas niestety musimy się liczyć na pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni